SOLARYUMLAR KANSERE NEDEN OLUR MU?

Solaryumlarda UV ışınlarına maruz kalmak direkt güneşten gelen UV ışınlarına maruz kalmakla aynı zararlı sağlık etkilerine neden olur . Solaryum yatakları güneşten daha güvenli DEĞİLDİR! 

Solaryum, en yaygın iki cilt kanseri türünün; (skuamöz hücreli karsinom) gelişme riskini %58 ve bazal hücreli karsinomun %24 oranında artırabilir. 20 yaşından önce solaryum kullanmak melanom geliştirme şansınızı %47 oranında artırabilir ve her kullanımda risk artar. Genç kullanıcılar (ergenlik) ve şezlong kullanımının yüksek olması durumunda sağlık riskleri daha fazladır. (1) 

Uluslararası İyonize Olmayan Radyasyondan Korunma Komisyonu (ICNIRP) ve Uluslararası Kanser Araştırma Ajansı (IARC) bronzlaşma amacıyla solaryumların kullanılmamasını tavsiye etmektedir. UV radyasyonunun olumsuz sağlık etkilerine ilişkin yüksek risk nedeniyle, 18 yaşın altındaki kişilere ve güneş yanığına yatkın açık tenli kişilere veya çok sayıda bene sahip olan kişilere bunların kullanılmaması özellikle tavsiye edilir. (2) 

Pek çok ülke, solaryum kullanımını tamamen düzenleyen veya yasaklayan yasalar çıkarmıştır. 

Brezilya 2009 yılında solaryumları kozmetik amaçlı kullanımını yasaklayarak bu ülkeyi yasağı yürürlüğe koyan ilk ülkedir. Avustralya’da tüm eyaletlerde, Kanada’da ve Avrupa Birliği üyesi ülkelerde bazı eyaletlerde yasaklanmış ya da 18 yaş sınırı getirilmiştir. (3) 

2009 yılında Uluslararası Kanser Araştırma Ajansı (IARC), solaryumları en yüksek risk kategorisi (Grup 1, “insanlar için kanserojen”) olarak sınıflandırdı. (4) 

test ölçüm tasarım hizmetleri düğme

TEST 

ÖLÇÜM 

TASARIM

HİZMETLERİ

Radyoaktif Kaynak Lisanslama Yardımı düğme

RADYOAKTİF

KAYNAK

LİSANSLAMA

YARDIMI

radyasyon güvenliği eğitimleri düğme

RADYASYON GÜVENLİĞİ EĞİTİMLERİ

sağlık fiziği uygulamaları düğme

SAĞLIK

FİZİĞİ

UYGULAMALARI

ENDÜSTRİYEL UYGULAMALAR düğme

ENDÜSTRİYEL

UYGULAMALAR

uygunluk denetimleri düğme

UYGUNLUK

DENETİMLERİ